اوخا یک سوپ ماهی خوشمزه

 • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

 • #
 • #
 • #
اوخا

اوخا یا سوپ ماهی غذایی است اصیل از روسیه.این سوپ بر پایه ی ماهی تهیه می شود و یکی از غذاهای اصلی برای گردش ها و پیک نیک ها در فصل تابستان است.تقریبا می توان گفت که هیچ ملتی مثل روس ها به سوپ علاقه ندارند .آنها برای هر فصلی از سال چندین نوع سوپ دارند و حتما یک وعده در روز از سوپ به عنوان پیش غذا استفاده می کنند.
واژه ی "اوخا" برگرفته از کلمه ای باستانی در زبان هند واروپایی به نام "jus" است که اشاره به مفهوم مایع بودن دارد.این واژه کم کم تبدیل به "jucha" شده، و پس از آن آوای "j" را از دست داده وبه مرور زمان تبدیل به "ukha"  شد. جالب است بدانید که در زبان اوکراینی و بلاروسی نیز گونه ای دیگر از "jus  " ایجاد شده، این واژه  "yushka" است و در بیان مفهوم سوپ گوشت استفاده می شود. در زبان سانسکریت "yus" به معنی آبگوشت و در لاتین "ius" به معنی آبگوشت و آب میوه استفاده می شود.
اوخا یکی از قدیمی ترین غذاهای روسی است اما زمان پیدایش آن به درستی معلوم نیست.به گفته ی مورخان در قرون یازدهم و دوازدهم به هر سوپ و کمپوتی اوخا می گفتند. به همین دلیل بود که در آن زمان ها برای اوخا توضیح اضافه تری وجود داشت مثل اوخای مرغ، اوخای نخود و ... ، اما از قرن پانزدهم میلادی به بعد واژه اوخا تنها اشاره به  سوپ ماهی داشت.
به عقیده ی پاخلیوبکین که یکی از معروفترین نویسندگان درادبیات آشپزی روسیه است، "اوخا را نباید سوپ ماهی نامید، زیرا اوخا بیشتر از یک سوپ ماهی ساده است".
در این غذا از انواع مختلف ماهی استفاده می شود از جمله  سوف ماهیان، ماهیان خاویاری، قزل آلا وسفید ماهیان  که گوشتی سفید دارند و در اولویت های بعدی می توان از انواع کپورماهی ها و ماهیان سرخ باله که سیاه گوشت نامیده می شوند استفاده کرد. اگر از ماهیان سفید گوشت استفاده شود به آن اوخای سفید و اگر از سیاه گوشت ها استفاده شود به آن اوخای سیاه می گویند؛ البته گونه ی دیگری هم به نام اوخای سرخ وجود دارد که درآن از ماهیان سرخ گوشت استفاده می شود.اوخا را با ماهی شور شده نیز تهیه می کنند.از دیگر مواد متشکله ی آن می توان پیاز، هویج و سیب زمینی را نام برد.
اوخا هم به صورت گرم و هم به صورت سرد استفاده میشود.معمولا آن را با نان سیاه (نانی است مخصوص رو سها)، انواع پیراشکی ها، برنج، تخم مرغ و پیاز میل می کنند.این سوپ بسیار رقیق بوده و قطعات ماهی در آن شناور است. در آن از انواع سبزیجات برای مزه دار کردن استفاده می شود.همچین ادویه های گوناگونی نیز دارد از جمله فلفل سیاه، زعفران و جوز هندی.
در این مطلب به طرز تهیه ی این سوپ تابستانی می پردازیم.
مواد اولیه برای تهیه ی اوخا برای 4 تا 5 نفر
فیله ی ماهی دلخواه 400 تا 500 گرم
سیب زمینی 4 تا 5 عدد، کوچک
پیاز 1 تا 2 عدد
هویج 1 عدد
جعفری و شوید 1 دسته کوچک
برگ بو 2 عدد
سیر 1 تا 2حبه
دان فلفل سیاه یک قاشق مربا خوری 
آب ترجیحاً آب ماهی 2 لیتر (معمولا سر و دم ماهی را درون آب می جوشانند و از آب آن برای سوپ استفاده می کنند)
نمک به مقدار لازم
ادویه ی مخصوص ماهی به مقدار لازم
طرز تهیه اوخا به شرح زیر است:
ابتدا ماهی را تمیز می کنیم سر و دم آنرا می گیریم و در آب  به همراه سیر و نمک به مدت 10 الی 15 دقیقه می جوشانیم ، سپس از این آب برای پختن سوپ استفاده می کنیم.فیله ی ماهی را نیز جدا کرده و قطعه قطعه می کنیم.سیب زمینی مکعبی خرد شده را به همراه دو عدد پیاز کامل درون آب ماهی می ریزیم،  هویج خرد شده، دان فلفل سیاه، ادویه جات و برگ بو را نیز اضافه می کنیم.بعد از پخت اینها فیله ی ماهی را نیز اضافه کرده و به مدت نیم ساعت اجازه می دهیم تا بپزد.در آخر جعفری و شوید را ساطوری شده را نیز افزوده و اجازه می دهیم تا کمی بجوشد.
نوش جان.
 
نمایش رستورانهای معتبر که سوپ اوخا سرو میکنند کلیک کنید
 • مرجع :https://www.mapstar.net/
 • برچسب ها : سوپ ماهی اوخا

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
 • دیدگاه شما

 •  

 • #

  مهشید

  مقاله جالبی بود..اوخا نشنیده بودم..ممنونم

  1399/03/22