انگل موجود در سبزیجات را چگونه از بین ببریم؟

  • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #
نمایش برترین رسترانها و کافه ها در شهر شما...کلیک کنید

انگل موجود در سبزیجات را چگونه از بین ببریم؟

در این مقاله به بررسی انواع انگل ها و به طور کلی آلودگی های درون سبزیجات و راه حل های دفع آن ها می پردازیم.
طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است در جاهای مختلف ایران انگل های یکسانی در سبزیجات وجود دارد اما گاها در برخی شهرها مانند استان های شمالی چند نمونه انگل جدید نیز مشاهده شده است که گویا خطرناک تر نیز هستند.
شایع ترین انگل های موجود در سبزیجات که دارای کمیت زیادی نسبت به بقیه هستند، تخم آسکاریس و کیست آنتاموباکلی می باشد.
در صورت عدم رعایت بهداشت و وارد شدن انگل آسکاریس به بدن، فرد دچار بیماری آسکاریازیس می شود.از مهمترین عوارض ابتلا به این بیماری می توان به سوء تغذیه ی مزمن اشاره کرد.این کرم که طول آن ممکن است به 30 سانتی متر نیز برسد از مواد غذایی موجود در روده استفاده می کند و گاها می تواند موجب انسداد روده نیز گردد.
جالب است بدانید که تخم های این کرم در مقابل سرما و رطوبت و حتی برخی مواد شیمیایی مقاومند و ممکن است تا 5 سال هم زنده بمانند ولی در مقابل نور خورشید بیشتر از چند هفته زنده نمی مانند.
آنتاموباکلی نیز یکی از انگل هایی است که می تواند در بدن فرد هم بی علامت باشد و هم در موارد حاد باعث اسهال خونی و دل پیچه ی شدید  گردد.این آمیب بیشتر، عفونت روده ای ایجاد می کند و فقط در 10 درصد موارد دارای علامت است.گاهی هم دیواره ی روده را سوراخ می کند و به توسط خون به جاهای دیگر بدن میزبان می رود و باعث ایجاد آبسه آمیبی می شود.
این انگل از طریق مدفوع حیوان و انسان می تواند به بدن وارد شود.کود های حیوانی و آبی که به سبزیجات داده می شود، در صورت عدم رعایت استاندارد های لازم می تواند باعث رشد این آمیب در سبزیجات و نهایتا انتقال آن به بدن انسان گردد.
یکی دیگر از انگل هایی که در سبزیجات وجود دارد انگل فاسیولا است که بیشتر در مناطق شمالی کشور وجود داشته و متعاقبا افراد زیادی را نیز درگیر کرده است.
این بیماری کبد انسان را درگیر می کند و با ایجاد خارش و تب همراه است.
فاسیولا یک بیماری انگلی غیر واگیر است و توسط تخم های چسبیده به سبزی وارد بدن انسان می شود.
جالب است بدانید که این انگل با شستشو،نمک سود کردن و حتی فریز کردن از بین نمی رود.( تنها در صورت فریز کردن در دمای منفی بیست درجه آن هم به مدت سه روز از بین می رود.)
معمولا در فصول خاصی از سال شیوع پیدا می کند (اواخر اردیبهشت تا پایان خرداد و از مهر ماه تا آبان ماه) در این زمان ها توصیه می شود که از مصرف هرگونه سبزیجات خام خودداری شود.در صورت استفاده از سبزیجات باید آن ها خوب پخته و یا در مقابل آفتاب کاملا خشک کنید.
علاوه بر آنچه گفته شد، بسیاری از انگل ها با شستشوی صحیح کاملا از بین می روند.
در ادامه به طرز شستشوی صحیح سبزیجات می پردازیم.
شستشوی سبزیجات یکی از کارهای حساس است.خانم های خانه دار اکثرا نسبت به تمیز بودن سبزی ها اطمینان خاطر نداشته و خیالشان راحت نیست.به خصوص شستن سبزیجاتی که قرار است به صورت خام خورده شوند چالش برانگیزتر هم هست.
همانطور که می دانید اکثر سبزی ها آلوده به سموم کشاورزی و آفت کش ها هستند. علاوه بر این تماس مستقیم آن ها با خاک موجب چسبیدن تخم انواع انگل ها به آن می شود.
بهترین روش برای شستن سبزیجات برگدار و لطیف، شستن آن ها با سرکه سفید است.در این روش شما باید یک سوم از حجم آب مورد استفاده را با سرکه مخلوط کنید و سپس سبزی را به مدت 2 تا 5 دقیقه درون این محلول قرار دهید.در آخر هم آن را آب کشی کرده و خشک کنید.حالا سبزی را می توانید با خیال راحت مصرف کنید.
طبق تحقیقات انجام شده سرکه سفید تقطیر شده می تواند 98 درصد باکتری های سطحی میوه و سبزیجات را از بین ببرد.
  • مرجع :https://www.mapstar.net/
  • برچسب ها : انگل موجود در سبزیجات را چگونه از بین ببریم؟

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

  •