جدال رنگ و نور در دندانپزشکی

  • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #
جدال رنگ و نور در دندانپزشکی

نور پردازی در مکان های مختلف با هم تفاوت دارد . هر مکانی باید از مقدار نور مناسب برخوردار باشد چرا که نور باعث زیبایی دکوراسیون می شود.
مهم ترین اصل طراحی و دکوراسیون یک مطب دندانپزشکی ، نور پردازی ان می باشد. نوری که برای یک مطب باید به کار برده شود باید در حد زیاد روشن بوده و از لامپ های تو کار و نور مخفی در سقف این مطب ها استفاده شود. هم چنین در قسمتی که لمینت دندانپزشکی قرار می گیرد باید به خوبی روشن و پرنور باشد تا جراح دندانپزشکی کار خود را به راحتی انجام دهد.
در یک اتاق دندانپزشک حتما باید از متریال و دستگاه های الکتریکی مناسب و خوب استفاده شود. هم چنین بهتر است یونیت دندانپزشکی هم جلوی پنجره باشد تا از نور طبیعی کافی برخوردار باشد. در برخی از شهر ها که اکثرا هوا ابری می باشد بهتر است که زمان عکس برداری از دندان های مراجعه کننده در زمان ظهر صورت بگیرد تا نور کافی وجود داشته باشد.
از لحاظ رنگ بهتر است که رنگ دیوار ها و سقف و صندلی ها یک دست و از رنگ های خنثی استفاده شود.
هم‌چنین سطح کابینت ها و دیوار ها باید کمترین انعکاس نور را داشته باشد تا چشمان دندانپزشک اذیت نشود.
نباید از لامپ های پر مصرف در این اتاق استفاده شود چرا که بسیار انرژی برق مصرف می کند . معمولا از این نوع لامپ ها در رستوران ها و منازل استفاده می شود. لامپ های هالوژنی بیشترین نوع لامپ های مورد استفاده در بخش پزشکی می باشد.
سازندگان این نوع لامپ ها ان ها را طوری طراحی کرده اند که بیشترین مقدار نور را بیرون بدهند و اگر شما دستان خود را جلوی این لامپ ها قرار دهید میبینید که گرمایی از ان خارج نمی شود.
لامپ های هالوژنی در اثر برانگیختگی هالوژن نور تولید می کند و برای زمان بالا و انرژی مصرفی بالا اصلا مقرون به صرفه نیستند.
از لامپ های فلورسنتی نیز استفاده می کنند که بسیار از لحاظ انرژی برق مقرون به صرفه می باشند ولی برای عکس برداری اصلا مناسب نیستند چرا که پوست را بی روح می کنند.
از لحاظ رنگ نیز می توان از رنگ های ملایم نیز برای کابینت هاو صندلی ها استفاده کرد.  در دندان پزشکی ها  برای بررسی دندان های کودکان محیط جداگانه ای در نظر گرفته شده است که می توان در این قسمت از رنگ های شاد و رنگین استفاده کرد ، هم چنین می توان از کاراکتر های انیمیشن های مختلف استفاده کرد. در این مکان نورپردازی در واقع روح فضا می باشد. تدارک چنین فضایی ذهن کودک را از محیط دندانپزشکی دور کرده و وارد دنیای خودش می کند.
استفاده مطلق و به تنهایی نور سفید و زرد به هیچ وجه توصیه نمی شود.
ادقام این دو نور بسیار مناسب تر است و باعث می شود که رنگ کامپوزیت ها و چینی های مربوط به دندان می شود.
هم چنین در مورد رنگ ها می توان گفت که رنگ هایی مثل ابی ملایم و کرم باعث وسیع تر دیده شدن محیط دندانپزشکی می شود. بنابراین اگر فضای مطب کوچک باشد ، دلگیر به نظر می رسد ، می توان از این رنگ های روشن برای دیوار ها استفاده کرد.
هم چنین استفاده از تابلوهای نقاشی با نشاط در مطب باعث می شود که این مکان به یک مکان فرهنگی درمانی تبدیل شود و باعث سرگرم شدن مراجعه نیز بشود.
در این صورت مراجعین با توجه به فضاو طرح و رنگ تابلو ها و هم چنین قرار گرفتنشان در محیط خوب و با نورپردازی عالی و محیطی با رنگ های ملایم از استرس قبل معاینه خود غافل می شوند.

برترین فروشگاهها و طراحان دکوراسیون داخلی در هر شهر...کلیک کنید
  • مرجع :https://www.mapstar.net/
  • برچسب ها : جدال رنگ و نور در دندانپزشکی

تعداد نظرات ثبت شده :0 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

  •