عوارض حذف شام

 • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

 • #
 • #
 • #
نمایش برترین رستورانها کافه ها فست فود ها در شهر شما...کلیک کنید

🔵 عوارض حذف شام :

هر وعده غذایی اصلی ما به دلایلی به بدن سود میرساند البته اگر در وقت مناسب مصرف شود.‌
افراد زیادی به گمان های اشتباه خود وعده شام را حذف میکنند که شاید به کاهش وزن آن ها کمک کند ، در حالی که از مضرات آن خبر ندارند .

از عوارض حذف شام میتوان به موارد زیر اشاره کرد .


🔸️ خوابی کم و نامناسب :
هنگامی که با گرسنگی قصد خواب داشته باشیم، نمیتوانیم آسوده بخوابیم  و کلافه هستیم . هنگامی هم که خوابمان ببرد خوابی عمیق نخواهیم داشت و در نتیجه صبحی کسالت بار وخواب آلود خواهیم داشت .

احساس گرسنگی در خواب موجب میشود مغز هشیار بماند و این وضوع باعث از دست دادن خوابی عمیق و با آرامش شده و بدن استراحت مورد نیاز خود را بدست نخواهد آورد.

🔸️تخریب سلول های عضلانی :
بدن هنگام خواب نیاز به مواد مغذی دارد زیرا بر خلاف تصور عموم ،حتی در خواب نیز بدن کالری سوزی میکند . وقتی که با معده خالی میخوابیم ، بدن با کمبود مواد لازم مواجه شده و جهت جبران این کمبود شروع به تخریب عضلات میکند و این فرایند موجب تحلیل عضلات مخصوصا در ورزشکاران میشود.
  افرادی که باشگاه میروند از این کار پرهیز کنند که لطمه نبینند.


🔸️ بی حالی و کم انرژی بودن 
بدن در شبانه روز انرژی و کالری مصرف میکند هنگام خواب، باید کالری مورد نیاز بدن تامین شود، تا با روال عادی خود سوخت و ساز داشته باشد.
 درصورتی که بدن به درستی سوخت و ساز نکند انرژی مورد نیاز هم تامین نمیشود وبی حالی را نیز همراه دارد.
خواب ناکافی ناشی از حذف شام باعث کاهش سطح متابولیسم افزایش اشتها و کاهش سطح ایمنی بدن شده و افزایش احتمال ابتلا به دیابت و سرطان را به همراه خواهد داشت.

🔸️ خلق بد و عصبی بودن
در هنگام گرسنگی سطح سروتویین که هورمون کنترل کننده رفتار و اعصاب ما میباشد دچار اختلال میشود و بر مغز و بخش کنترل خشم آن اثر گذاشته، در نتیجه موجب بد رفتاری و خلق و خوی بد میگردد.

🔸️اضافه وزن :
با حذف شام ،صبح روز بعد بدن با کاهش قند خون مواجه شده و این امر موجب افزایش انسولین و نیاز شدید بدن به قند شده و پرخوری و افزایش اشتها را در پی خواهد داشت.
پر خوری صبحگاهی موجب افزایش قند خون و چرخه معیوب سوخت و ساز و متابولیسم در طول روز خواهد شد.
سوخت و ساز بدن پایین می آید همچنین احساس ضعف و گرسنگی بیشتری نسبت به روز های دیگر احساس خواهد شد ، که موجب پر خوری  در طول روز و افزایش وزن میشود .


🔸️ نامنظم شدن وعده ها 
زمانی که شب بدون خوردن شام میخوابیم صبح احساس گرسنگی بیشتری میکنیم که باعث میشود صبحانه ی مفصل تر و بیشتری مصرف کنیم و مدت زمان بیشتری سیر بمانیم و وعده غذایی بعد را دیر تر میل کنیم و به همین ترتیب فواصل وعده های غذایی نامنظم شده و بدن دچار متابولیسم معیوب و نامنظم میشود.


🔸️ پیری زود رس 
شب ها هضم غذا بهتر انجام میشود زیرا حرارت به داخل بدن میرود ،در روز نیز سرما وارد بدن میشود و هضم غذا کامل انجام نمیشود در نتیجه حذف شام باعث پیری میشود.
کمبود مواد مغذی در شب ضرر بیشتری نسبت به روز بر بدن تحمیل میکند.

🔸️ افسردگی
ترک شام علاوه بر مضرات جسمی بر روح نیز اثر میگذارد.
چرا که گرسنه خوابیدن موجب کمبود مواد مغذی بدن شده و تغبیراتی هورمونی به وجود می آورد و در طولانی مدت این تغییرات هورمونی موجب افزایش احتمال ابتلا به افسردگی میشود.
حذف شام برای بدن و اعصاب بسیار مضر میباشد ، پس بهتر است از مواد غذایی سالم ، کم کالری و سبک استفاده و در زمان مناسب و حداقل ۲ الی ۳ ساعت قبل خواب آن هارا مصرف کنیم و با حذف این وعده مهم سطح ایمنی بدن را کاهش ندهیم .
 • مرجع :https://www.mapstar.net/
 • برچسب ها : عوارض حذف شام

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
 • دیدگاه شما

 •  

 • #

  مینا

  عالی با تشکر

  1399/08/05

 • #

  دنا

  چقدر خوبه

  1399/08/05

 • #

  زری

  عالیه ممنون از شما

  1399/07/30

 • #

  کسرا

  سربلند باشید

  1399/07/29

 • #

  سری

  ممنون از مپ استار

  1399/07/28