کافه آنتراکت لیلا حاتمی و علی مصفا

 • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

 • #
 • #
 • #
کافه آنتراکت لیلا حاتمی و علی مصفا

خانم لیلا حاتمی و همسرشان علی مصفا از بازیگران بنام کشورمان در یک اقدام فرهنگی و نه صرفا تجاری اقدام به تاسیس یک کافه در مرکز تهران نمودند.
این کافه که در طبقه ی آخر سینما جمهوری قرار داشت یکی از آن دسته کافه هایی است که تنها در آن  کیک و قهوه سرو نمی شد بلکه بیشتر مکانی  برای جمع شدن اهالی و دوستداران سینما و تئاتر بود تا در آن جا فیلم هایی از سراسر جهان را به صورت زبان اصلی مشاهده کنند و به نقد و بررسی آن بپردازند.
نزدیکی این کافه به مجموعه ی تئاتر شهر و مرکزیت آن باعث شده بود تا دانشجویان زیادی به آن جا رفت آمد کنند واستقبال خوبی از آن به عمل آمد.
موسیقی زنده و همچنین حضور افراد سرشناس در حوزه ی نقد سینما، رنگ و بویی خاص به این کافه داد.
کمی بیشتر درباره سینما جمهوری بدانید:
سینما جمهوری یا همان نیاگارای سابق یکی از سینماهای قدیمی تهران است که در سال 1337 تاسیس شد این سینما پس از انقلاب دوباره بازسازی شد و در طبقه ی دوم آن کافه آنتراکت تاسیس گردید .
پس از بازسازی، اولین سینمای تهران بود که دارای صندلی های مجهز و گردان بود.
در ابتدا علی حاتمی و محمدعلی فردین بازیگر سرشناس ایرانی مالک آن بودند اما پس از مدتی بخش مربوط به آقای فردین توسط ستاد اجرایی فرمان امام، مصادره شد و پس از فوت آقای حاتمی سه دانگ از این سینما به نام خانم زهرا خوشکام همسر ایشان شد.
متاسفانه این سینما و کافه آنتراکت در 25 آبان ماه سال 1387 پس از سخنرانی خانم حاتمی در مراسمی که به نفع حزب اصلاح طلب بود، آتش گرفت. برخی روز نامه ها از عمدی بودن آتش سوزی سخن گفتند اما واقعا اصل قضیه در هاله ای از ابهام قرار دارد.
بر اساس نتایج تحقیقات و گزارش سازمان آتش نشانی مشخص شد که این آتش سوزی احتمالا عمدی بوده است و تقریبا همه چیز در آن جا ذوب شده و غیر قابل استفاده است.
با سوختن این کافه لحظالت شیرین و دوست داشتنی بسیاری از ما که در آن جا قدم گذاشته بودیم سوخت؛ محیطی آرام و دوست داشتنی با میزبان هایی دوست داشتنی، میهمانانی فرهیخته، قیمت مناسب و کیفیت بالای هر آنچه که در آن جا جریان داشت.
اگر بخواهیم برایتان توصیف کنیم باید بگوییم: از پله های سینما که بالا می رفتیم درست در طبقه ی دوم به فضایی می رسیدیم با آباژورهای کم نور و چیدمان عجیبی از مبل های خانگی و صندلی های لهستانی .

واکنش مسعود کیمیایی و عزت اله انتظامی در مورد آتش سوزی سینما جمهوری (نیاگارا)
در پی این حادثه هنرمندان زیادی به اظهار نظر پرداختند از جمله آقای مسعود کیمیایی که در مصاحبه ای تاسف خود را این گونه بیان کرد: «هر سالن سینمایی که از بین می رود، تکه ای از فرهنگ است که از بین می رود. من هیچ وقت نمایش اسپارتاکوس را در این سینما از یاد نمی برم، این سینمایی است که فیلم های زیادی در آن دیده ام در واقع این ها معلمان ما بودند که یک به یک یا آتش می گیرند یا ازبین می روند.»
هنرمند محبوب آقای عزت اله انتظامی نیز در مصاحبه ای دیگر این گونه ابراز تاسف کردند: « این سینما که متعلق به زنده یاد فردین و علی حاتمی است ، در سال های اخیر توسط لیلا حاتمی و علی مصفا سرو سامان داده شده بود و هنرمندان در آن رفت و آمد داشتند و کم کم در حال رو آمدن بود اما باعث تاسف و تعجب است که چنین آتش سوزی در مرکز شهر اتفاق می افتد و این مقدار خرابی به همراه می آورد.اما با توجه به اینکه صاحب سینما مشخص و حاضر است امیدوارم سریع تر بازسازی شود.» وی تاکید کرد: « امیدوارم این روزها که سینما ساخته می شود، از طرف دیگر سالنی خراب نشود.»
تیم مپ استار هم امیدوار است، با همت این دو هنرمند عزیز کشورمان، سینما و کافه آنتراکت جانی دوباره گیرد و همچنان در عرصه ی فرهنگ این مرز و بوم بدرخشد.

نمایش کافه آنتراکت ...کلیک کنید
 • مرجع :https://www.mapstar.net/
 • برچسب ها : کافه آنتراکت لیلا حاتمی و علی مصفا

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
 • دیدگاه شما

 •  

 • #

  اهو

  ایشالله که دوباره راه میوفته

  1399/04/27

 • #

  سحر مرادی

  چه بد که با یه اتش سوزی همه چیز از بین رفت امیدوارم دوباره راه بیوفته

  1399/04/27