بورک غذای بسیار خوشمزه ترکی

  • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #

بورک

بورک یک غذای اصالتا ترکی است که در سرزمین های تحت حاکمیت دولت عثمانی بسیار رواج دارد.این غذا از خمیر یوفکا  و فیلو تهیه می شود همان خمیر مورد استفاده در باقلوا.محتویات درون آن می تواند بسیار متنوع باشد اما چند نوع آن از بقیه پرطرفدار تر هستند، از جمله بورک اسفناج و پنیر فتا، بورک گوشت و مرغ، بورک قارچ و بورک سوجوک(نوعی سوسیس ترکی).بورک ها برحسب نوع پیچیده شدن نام های متفاوتی می گیرند از جمله بورک  حلزونی، سیگارتی یا مدادی، گل، مثلثی، سلطنتی و غیره.بورک باید با مواد کمی پر شود در غیر این صورت پاره می شود.این غذا هم به صورت سرخ شده و هم بصورت تنوری تهیه می شود.بورک معمولا برای وعده صبحانه و یا به عنوان میان وعده استفاده شده و نوعی فینگر فود است.
از لحاظ معنا شناسی از ریشه ی پیچ و تاب خوردن گرفته شده است و تاریخ پیدایش آن طبق تحقیقات اخیر به پیش از سده ی هفتم میلادی  می رسد.این غذا در ابتدا توسط ترکان کوچ نشین آسیای میانه طبخ می شده است.
در این مقاله به طرز تهیه ی بورک اسفناج می پردازیم.

مواد لازم برای تهیه ی خمیر یوفکا عبارتست از:
تخم مرغ ۵ عدد
شیر ۱ پیمانه
روغن مایع ۱ پیمانه
سرکه ۱ قاشق غذا خوری
ماست ۱ قاشق غذا خوری
نمک ۱ قاشق غذا خوری
بیکینگ پودر ۱ قاشق غذا خوری
آرد ۵ پیمانه
(هر پیمانه معادل یک لیوان فرانسه است)

طرز تهیه ی خمیر یوفکا
مواد را به ترتیب ذکر شده در بالا با هم ترکیب کرده و خوب ورز می دهیم .کمی استراحت می دهیم و بعد روی سطحی که با روغن چرب شده باز می کنیم.خمیر را باید بسیار نازک باز کرد به صورتی که سطح زیر آن نمایان باشد.

مواد لازم برای محتویات داخل بورک اسفناج عبارت است از:
اسفناج ۱.۵ کیلو گرم
پنیر فتا ۵۰۰ گرم
پیاز ۲ عدد، بزرگ
نمک و فلفل به میزان لازم
روغن زیتون و یا کره ذوب شده ۱۰۰ گرم

مواد رومال
زرده تخم مرغ ۱ عدد
شیر ۲ تا ۳ قاشق غذا خوری
کنجد، سیاه دانه یا تخم خشخاش به میزان لازم

آماده سازی مواد میانی بورک اسفناج
ابتدا اسفناج را خرد می کنیم سپس پیاز را ریز ریز کرده و با اسفناج ترکیب می کنیم ، آنها را با هم ورز می دهیم تا اسفناج به آب بیفتد.کمی آن را فشار می دهیم و در ظرفی دیگر می گذاریم.حالا نمک و فلفل را با آن مخلوط می کنیم.
پس از اینکه خمیر را خوب باز و نازک کردیم از مواد میانی در تمام سطح آن می پاشیم، پنیر را نیز روی خمیر پخش می کنیم ؛ لازم به ذکر است که باید از قبل پنیر فتا را با چنگال خرد کنید.سپس ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا کره ی ذوب شده را روی سطح خمیر پخش می کنیم. پس از این مراحل خمیر را لوله کرده و به صورت حلزونی می پیچیم. به هر تعداد که تمایل دارید می توانید بورک ها را آماده کنید و در سینی فر قرار دهید.روی آن را با ترکیب تخم مرغ و شیر رومال می کنیم و در آخر کنجد، سیاه دانه و یا تخم خشخاش را روی آن ها می پاشیم. سینی بورک را در طبقه وسط فر به مدت یک ساعت با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم.در آخر شعله گریل را به مدت ۵ دقیقه روشن می کنیم تا سطح بورک ها خوب برشته شود.
نوع دیگری از بورک که در ترکیه بسیار پرطرفدار است، بورک گوشت نام دارد. مواد میانی آن شامل گوشت چرخ شده، پیاز، فلفل سبز و قرمز شیرین،رب گوجه فرنگی، پول بیبر، نمک و جعفری تازه است.این ترکیب کلاسیک در بسیاری از غذا های ترکی استفاده می شود.
پیشنهاد دیگر برای مواد میانی شامل سوجوک(نوعی سوسیس ترکی) و پنیر چدار رنده شده است.این نوع بورک بیشتر در وعده ی صبحانه استفاده می شود.
نوش جان.

بهترین رستورانها که بورک سرو میکنند کدامند؟ کلیک کنید

  • مرجع :https://www.mapstar.net/
  • برچسب ها : بورک غذای بسیار خوشمزه ترکی

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

  •