((گوهر خیراندیش)) گوهری در سینمای ایران

 • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

 • #
 • #
 • #
گوهر خیراندیش بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. وی سال 1333 چشم به جهان گشود.
گوهر خیراندیش نخستین بار در تلویزیون حضور یافته و سال 1364 در 31 سالگی در سریال آئینه (فصل 1) به کارگردانی غلامحسین لطفی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال مختارنامه، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای گوهر خیراندیش محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون رضا بابک، مهین شهابی، مرجانه گلچین و پوراندخت مهیمن را تجربه کرد.
گوهر خیراندیش در سال 1390 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در آثار مهمی بازی کرده است. او در این سال با بازی در 9 فیلم و سریال مهم سینما و تلویزیون خود را به مردم معرفی کرد. آثار مهم گوهر خیراندیش در این سال، بازیگری در فیلم اختاپوس (آهوی پیشونی سفید) به کارگردانی سید جواد هاشمی، فیلم خنده در باران به کارگردانی داریوش فرهنگ، فیلم روییدن درباد به کارگردانی رهبر قنبری، فیلم میگرن به کارگردانی مانلی شجاعی فرد، سریال ناز و نیاز به کارگردانی فلورا سام، سریال مختارنامه به کارگردانی سید داود میر‌باقری، سریال فرات به کارگردانی مازیار میری، سریال ساخت ایران به کارگردانی محمدحسین لطیفی و فیلم در راه ویلا به کارگردانی منیر قندی محسوب می‌شود.
شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی گوهر خیراندیش بازی در سریال مختارنامه بوده است. گوهر خیراندیش سال 1390 در 57 سالگی در سریال مختارنامه نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با سید داود میر‌باقری همکاری داشته است. گوهر خیراندیش توانست با بازی در سریال مختارنامه تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر فریبرز عرب‌نیا، مهدی فخیم‌زاده، انوشیروان ارجمند و ژاله علو بر تجارب او افزود.
گوهر خیراندیش علاوه‌بر سریال مختارنامه، سال 1390 در 57 سالگی در سریال ساخت ایران نیز بازی کرده است. گوهر خیراندیش این‌بار با محمدحسین لطیفی یعنی کارگردان سریال ساخت ایران و هنرمندانی چون امین حیایی، محمدرضا گلزار، بهنام تشکر و فرهاد اصلانی همکاری داشت.
وی تاکنون موفقیت‌های بسیاری در جشنواره‌ها کسب کرده است. گوهر خیراندیش سال 1377 در 44 سالگی برای فیلم جنگجوی پیروز به کارگردانی مجتبی راعی توانست در 17مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شود. همچنین گوهر خیراندیش سال 1381 در 48 سالگی برای فیلم واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی توانست در 21مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن نامزد شود. همچنین گوهر خیراندیش سال 1382 در 49 سالگی برای فیلم رسم عاشق کشی به کارگردانی خسرو معصومی توانست در 22مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش اول زن برنده شود. همچنین گوهر خیراندیش سال 1368 در 35 سالگی برای فیلم زیر بامهای شهر به کارگردانی توانست در 8مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شود. همچنین گوهر خیراندیش سال 1374 در 41 سالگی برای فیلم ‌چهره به کارگردانی سیروس الوند توانست در 14مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شود. همچنین گوهر خیراندیش سال 1380 در 47 سالگی برای فیلم ارتفاع پست به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا توانست در 20مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین نقش دوم زن نامزد شود.
در این سال‌ها گوهر خیراندیش با هنرمندان بسیاری تجربه‌ی کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران محمدرضا شریفی‌نیا با 21 مرتبه، جمشید اسماعیل‌خانی با 14 مرتبه، محمود جعفری با 9 مرتبه، فردوس کاویانی با 8 مرتبه و حمیده خیرآبادی با 8 مرتبه بیشترین همکاری را با گوهر خیراندیش داشته‌اند.
 • مرجع :https://www.manzoom.ir/
 • برچسب ها : گوهر خیراندیش

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
 • دیدگاه شما

 •  

 • #

  ژاله محمدی

  خانم خیراندیش بازیگر فوق العاده با تجربه کاربلد و دوست داشتنی هستند

  1399/02/14