• اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #
🟠گیپور خوراکی🟠

امروزه روشهای متنوع بسیاری برای تزیین کیکها،دسر ها،نوشیدنیها و...وجود دارد.
یکی از این روشهای مدرن که معمولا در دکور کیکها کاربرد دارد و حتی در تزیین بستنی ها و نوشیدنیهای کافی شاپها استفاده میشود گیپور خوراکی است.
این گیپور که بسیار شبیه گیپور پارچه ای است ابتکار یک طراح مد و پارچه به نام میشله هستر(michele hester) میباشد که به کاربرد گیپور برای پوشش کیک علاقه مند شده بود .
او پودری به نام شوگر ویل(suger veil) ساخت که با ترکیب با آبجوش و پس از گذشت تنها چند دقیقه به مخلوطی میانجامد که میتواند پوششی پارچه ای مانند برای انواع کیک و دسر ایجاد کند.

امروزه پودر گیپور خوراکی با مارکهای مختلف در بازار موجود میباشد که صد البته کار با آنها بسیار راحت تر از مخلوط ساختنی خانگی است ولی قطعا هزینه ای که برای آن پرداخت میشود نیز قابل توجه است .پس  با توجه به این نکته تهیه این گیپور زیبا در منزل حتما مقرون به صرفه خواهد بود.

در اینجا به تهیه گیپور خوراکی خانگی میپردازیم.
🔸مواد اولیه:
 
ثعلب یا پودر تایلوس ....... ۱ قاشق غذا خوری

آب..............................................۱/۲ لیوان

پودر قند.....................۱ قاشق غذا خوری

نشاسته ذرت..............۲ قاشق غذا خوری

گلوکز.......................۱/۴ قاشق غذا خوری

گلیسیرین خوراکی....۱/۲ قاشق چایخوری

رنگ خوراکی......................به مقدار لازم 

 🔸طرز تهیه:

ثعلب را روی آب ریخته و هم میزنیم تا کاملا یکدست شود حدود یک ساعت بماند و بعد از الک رد کنید تا گلوله نماند.

پودر قند و نشاسته ذرت را اضافه کرده و با دور کند همزن برقی هم میزنیم، بعد از یکدست شدن ، گلوکز  و بعد گلیسیرین خوراکی را اضافه کرده و باقاشق یا دور کند همزن زده تا کاملا یکدست شود.
در این مرحله مخلوط حاصل بیرنگ است،حال رنگ دلخواه را اضافه میکنیم و هم میزنیم تا کل مخلوط یک رنگ شود .به مخلوط حاصل حدود ده دقیقه استراحت میدهیم وبعد با کمک کاردک مواد را روی قالب گیپور (مت) ریخته و کاردک را در همه جهات  کشیده تا تمام حفره های مت با مواد پر شوند.بعد ۵ تا ۱۰ دقیقه مجددا این کار رو تکرار کنید یا به اصطلاح شارژ کنید. حدود دو بار.
بعد به مدت ۶ تا ۸ ساعت در فضای آزاد گذاشته تا خشک شود،اگر نیاز فوری بود میتوان از فر برقی با دمای ۱۰۰ و زمان حدود ۸ دقیقه استفاده کنید تا رطوبتش را از دست داده و آماده مصرف شود .
حتما توجه داشته باشید که زمان خشک شدن گیپور چه در فر و چه در دمای  محیط بیش از نیاز نباشد چون گیپور خشک وشکننده شده و کاربری خود را از دست میدهد.
بعد از زمان مورد نظر گیپور را به آرامی از مت جدا کرده و استفاده میکنیم.
مواد اضافه آمده در ظرف هواگیری شده تا یک هفته داخل یخچال قابل نگهداری است و گیپور آماده داخل ظرف در بسته در دمای محیط تا یک ماه هم ماندگار است.
نکته دیگر در استفاده از ثعلب است .با توجه به اینکه خاصیت جذب آب در آن ها متفاوت است در صورت سفتی بیش از حد مخلوط میتوان از مقدار کمی آب اضافه استفاده کرد.
 
بهترین گیپور خوراکی در کدام شیرینی فروش تهیه میشود؟کلیک کنید
  • مرجع :https://www.mapstar.net/
  • برچسب ها : گیپور خوراکی

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

  •