مروری بر تاریخچه ی تیم پرطرفدار پرسپولیس

  • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #
نمایش برترین مقاله های بانک اطلاعات مپ استار...کلیک کنید

مروری بر تاریخچه ی تیم پرطرفدار پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس تهران در سال 1342 در تهران تاسیس شد.این باشگاه هم اکنون زیر نظر و تحت مالکیت وزارت ورزش و جوانان ایران است و در مجموعه ی فرهنگی ورزشی پرسپولیس فعالیت می کند.
از القاب این تیم می توان به پیروزی، ارتش سرخ، سرخ پوشان، قرمز پوشان، سرخ ها و زلزله اشاره کرد.
یحیی گل محمدی بازیکن اسبق این تیم هم اکنون سر مربی گری این تیم را برعهده دارد.
بر اساس گزارش کنفدراسیون فوتبال آسیا این تیم پرهوادارترین تیم در قاره ی آسیا است.دالیان چین و الهلال عربستان در رتبه های بعدی قرار دارند.
این باشگاه در سال 1342 در تهران توسط علی عبده بنیانگذاری شد و در آن زمان دارای یک تیم فوتبال دسته ی دوم بود .پس از انحلال تیم پرطرفدار آن زمان یعنی تیم شاهین و پس از رایزنی های علی عبده ، بیشتر بازیکنان تیم شاهین که اکثرا ملی پوش هم بودند به پرسپولیس پیوستند.
بعد از این بود که باشگاه پرسپولیس دارای نام و اعتباری ویژه و رفته رفته اصلی ترین رقیب باشگاه تاج شد.
در میان سال های 1348 و 1349 این باشگاه فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرد.به طوری که اکثر بازیکنان آن به مدت یک سال برای باشگاه پیکان تهران بازی کردند و دوباره به این باشگاه پیوستند.این نقل و انتقالات بنا به صلاحدید علی عبده و با رایزنی مالک باشگاه پیکان، محمود خیامی صورت گرفت.در آن سال باشگاه پرسپولیس در رده ی یازدهم جدول قرار گرفت.
تا پیش از انقلاب هم اتفاقات زیادی برای این باشگاه رخ داد که باعث شد مالک آن این باشگاه را با تمام بازیکنانش به تیم راه آهن تهران واگذار کند.
پرسپولیس هم مانند تیم شاهین درگیر جریانات سیاسی بود.شاهین و بازیکنان آن رسما تفکرات ضد شاهنشاهی داشته و همین مسائل موجب انحلال آن شد.اما علی عبده در ابتدا روابط خوبی با دربار داشت به طوری که طبقه ی دوم باشگاه بولینگ عبده توسط محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی افتتاح شد، اما پس از مدتی خط مشی باشگاه و شخص عبده تغییر کرد و وارد جریانات سیاسی ضد پهلوی شدند.
جریانات بعد از انقلاب هم که برای هر دو باشگاه تاج و پرسپولیس هم چنان ادامه داشت.

رنگ پیراهن
رنگ پیراهن بازیکنان این باشگاه از همان ابتدا قرمز بوده است به همین دلیل است که به آنها لقب سرخ پوشان پایتخت داده می شود.
بازیکنان
از بازیکنان سرشناس این تیم می توان علی پروین( ملقب به سلطان)،فرشاد پیوس، ناصر محمد خانی، محمد حسن انصاری فرد، علی دایی، علی کریمی، کریم باقری، احمد رضا عابد زاده،افشین پیروانی، مهدی مهدوی کیا، سید جلال حسینی و علیرضا بیرانوند را نام برد.
مالکیت باشگاه
پیش از انقلاب مالکیت باشگاه متعلق به یک شرکت به نام "سی آر سی" بود که سهامداران آن را علی عبده، فاطمه پهلوی و محمد خاتم تشکیل می دادند.پس از انقلاب نیز در ابتدا به بنیاد مستضعفان واگذار گردید و سپس به سازمان تربیت بدنی و در انتها نیز به وزارت ورزش و جوانان.
به طور معمول درآمدزایی باشگاهها به وسیله ی فروش امتیاز حق پخش ویدیویی، فروش بلیط و اسپانسر گرفتن صورت می گیرید ، اما با توجه به دولتی بودن تیم های پایتخت مثل استقلال و پرسپولیس این در آمد زایی نیز از آنان سلب شده است و هزینه های این باشگاهها توسط بودجه ی دولتی و فروش بازیکن تامین می گردد؛ گهگاهی هم اسپانسر ها به کمک این تیم ها می آیند.


افتخارات
تیم پرسپولیس 13 بار قهرمانی لیگ فوتبال ایران، 6 بار قهرمانی جام حذفی و 3 بار قهرمانی سوپر جام را در کارنامه ی خود ثبت کرده است.
همچنین یک بار قهرمانی و نایب قهرمانی جام برندگان جام آسیا را از آن خود کرد و در لیگ قهرمانان آسیا نیز یک بار عنوان نایب قهرمانی را کسب نمود.

با آرزوی موفقیت و کسب افتخارات روز افزون برای این باشگاه پرطرفدار و هواداران همیشه همراه.
  • مرجع :https://www.mapstar.net/
  • برچسب ها : مروری بر تاریخچه ی تیم پرطرفدار پرسپولیس

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

  •