صدای فرو خفته ی زنان ایرانی و ترند شدن # تجاوز

  • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #
نمایش بانک بزرگ ماقله های مپ استار...کلیک کنید

صدای فرو خفته ی زنان ایرانی و ترند شدن # تجاوز

در روزهای گذشته هشتگ تجاوز در شبکه های اجتماعی جزو پربازدید ترین و واکنش برانگیز ترین هشتگ ها بوده است.
زنان و دختران ایرانی این بار با این هشتگ صدای خود را به جامعه ی بشری رسانیدند.
آن چه که پیداست این است که صدای فردی که از ترس آبرو و قضاوت شدن فرو خفته بود به یکباره سر باز کرد و همه چیز را با کلمات به گوش همگان رساند.
این سکوت دلایل بسیاری دارد از جمله، حمله به دختر و زنی که مورد سوء استفاده قرار گرفته  به جای این که فرد متجاوز مورد حمله قرار گیرد، نگاه کوته بینانه به طرز پوشش و رفتار خانم ها، احساس بی پناهی در برابر قانون و این که اساسا چطور می شود که این ادعا را ثابت کرد؟
چندی پیش در جامعه ی انگلیسی زبان هم هشتگ " من هم قربانی آزار جنسی هستم " و جنبش " می تو" شگفتی ساز شد.و در این میان افراد مشهوری هم دستگیر و محاکمه شدند. 
اما در ایران این موضوع در حد همان هشتگ باقی ماند!

موضوعی که نه پایانی دارد و نه آغازی برای آن متصور است از جایی در توییتر و شبکه های اجتماعی فراگیر شد که فردی به نام " ک.ا.و" با مسموم کردن دانشجویان دختر به آن ها تجاوز کرده و فیلم تهیه می کرد.این موضوع از چه زمانی بوده مشخص نیست اما اعتراف کنندگان به این قضیه به قدری زیاد بودند که صدای اعتراف همه ی کسانی  که مورد تجاوز قرار گرفته بودند را به گوش همگان رسانده است.

اعتراض اکثرزنانی که با این پدیده ی شوم دست به گریبان شده اند این است که سوای هر نوع پوشش، آرایش، یا هر موضوع نا متعارف دیگر هیچ کس حق ندارد که با استفاده از زور به من تجاوز کند.
موضوع تجاوز در ایران از جایی بیشتر شنیده شد که شبکه های اجتماعی در جهت آگاهی رسانی بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.پیش از این بی صدا و خفته در حال ریشه دوانیدن.
در سال های اخیر خبرهای بسیار ناراحت کننده ای در این خصوص خواندیم و شنیدیم خبرهایی که تا کنون مسکوت مانده بودند یا در بهترین حالت در صفحه ی حوادث روزنامه ها نگاه گذرای مخاطب را به خود جذب می کرد.
ناپدری و حتی پدرهایی که به کودکان خود دست درازی می کردند، قتل کودک در اثر تجاوز، پسر بچه ای که مورد تجاوز قرار گرفت و سپس با تبر کشته شد، ماجرای کسی که سنگ دین را بر سینه می زد و شاگردانش را مورد تجاوز قرار می داد... همه و همه در همین دو سه سال ... اما چه بسا تجاوز هایی که از ترس آبرو و قضاوت شدن پنهان نگاه داشته شدند...
این همه خوی وحشی گری از کجا نشات می گیرد؟
بسیاری از روانشناسان بر این باورند که پروده شدن خوی وحشی گری جنسی حاصل سال های محرومیت است.در همه جای دنیا این مسئله کم و بیش اتفاق می افتد اما آمار آن در کشوری مسلمان مثل ایران بسیار قابل تامل است.

در جوامع غربی تخلیه ی غریزه ی جنسی خیلی زود و راحت بدون هیچ دردسر و مشکلی صورت می گیرد اما در جوامع بسته، فرد در تفکرات خود غوطه ور است.تفکراتی افسار گسیخته که شاید مدت های طولانی کسی را درگیر خود کند.
همین تفکرات به مرور موجب بیماری می گردد، بیماری که این بار فقط با تخلیه غریزه درمان نمی شود بلکه منجر به رفتارهایی بیمارگونه و غیرمتعارف می گردد که سال ها با فرد همراه است. 

حال این تفکرات از کجا نشات می گیرد؟
1- بیکاری
2- عدم تمکن مالی و مشکلات اقتصادی
3- فقر فرهنگی
4- پیشرفت تکنولوژی و عقب ماندگی فرهنگ جامعه، عدم هماهنگی با سیر تحول یا به عبارتی فقر فرهنگی
5- آموزش ناکافی و نادرست
و...

اولین کاری که فرد مورد تجاوز و یا خانواده ی او برای احقاق حقوق باید انجام دهند چیست؟
مهمترین عنصر برای اثبات تجاوز، زمان است.کودک و یا فردی که مورد تجاوز قرار می گیرد باید بلافاصله به کلانتری و یا دادسرا مراجعه کند و در این میان آثار جرم را پاک نکند.
مثلا به هیچ عنوان لباس تعویض نگردد، استحمام صورت نگیرد، حتی در صورت امکان از سرویس بهداشتی نیز استفاده نشود.
پس از مراجعه به کلانتری و ثبت اظهارات، فرد را بلافاصله به پزشکی قانونی ارجاع می دهند تا صحت اظهارات توسط پزشکی قانونی تایید گردد...
پس این را به خاطر داشته باشید که  زمان کلیدی ترین عنصر در اثبات این قضیه است.

و کلام آخر اینکه دیدگاه خانواده و فردی که مورد تجاوز قرار گرفته  در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.خانواده ها باید هوشیارانه به این مسئله نگاه کنند. اظهار این قضیه و پیگیری آن در واقع پیشگیری از اتفاقات بعدی است.فرد و خانواده نباید اجازه دهند که  متجاوز وقیحانه به کار خود ادامه دهد تا جامعه ای امن تر داشته باشیم.

 


 
 
  • مرجع :https://www.mapstar.net/
  • برچسب ها : صدای فرو خفته ی زنان ایرانی و ترند شدن # تجاوز

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

  •