تب داغ کنکور و کرونا

  • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #
نمایش برترین رستورانها در شهر شما...کلیک کنید

تب داغ کنکور و کرونا

واژه ی کنکور از آن دسته واژه هاییست که خواسته و ناخواسته موجب استرس و فشار عصبی می شود.
کنکور برگرفته از کلمه ای فرانسوی است که در بسیاری از کشورها استفاده می شود.در فرانسه و روسیه به معنای مسابقه و در زبان آلمانی به معنای رقابت تنگاتنگ است.
در تمام کشورهای دنیا برای پذیرش در دانشگاه سه تیپ مختلف وجود دارد.تیپ آمریکای شمالی تیپ کشورهای فرانسه و ایتالیا و از همه جالب تر تیپ ایران.
در کشورهای آمریکای شمالی امتحانی به نام کنکور وجود ندارد، در این کشورها نحوه ی پذیرش برای تمامی مقاطع بر اساس سوابق تحصیلی است.اما شاید این ابهام ایجاد شود که چگونه دانشگاههای بزرگ نظیر هاروارد بر اساس سوابق تحصیلی اقدام به پذیرش می کنند؟
یکی از اساسی ترین مسائل برای ورود به دانشگاه مخارج تحصیل است در این کشورها دانشگاهها بسیار گران بوده و خیلی ها به این خاطر قید دانشگاه و تحصیل را می زنند و آن عده ای هم که می مانند بخش اعظمشان یا خوش اقبال هستند و یا روابط خوبی دارند.اساتید در این دانشگاهها حتی خیلی از پرونده ها را باز نکرده رد می کنند.
بورسیه هم سهمیه ی مشخص خود را دارد و شامل کسانی می شود که افتخاراتی را در المپیاد ها و یا سایر زمینه ها کسب کرده باشند.
البته بخش زیادی از هزینه ها توسط دولت به صورت وام در اختیار دانشجو قرار می گیرد و دانشجو موظف است اصل مبلغ وام را به علاوه سود 7 درصد باز پرداخت کند.اما در جامعه ای مثل آمریکا که میزان نرخ تورم 2 درصد است، این میزان سود بسیار بالاست.
تیپ دوم پذیرش مربوط به کشورهای ایتالیا و فرانسه است.این کشورها هر دو کنکورهای سختی را برای ورود به دانشگاه برگزار می کنند اما تفاوت آن با کشوری مثل ایران، سطح علمی و یکسان همه ی دانشگاههاست.به عنوان مثال در کشور فرانسه یک دانشگاه در یک شهر کوچک از نظر علمی تفاوتی با دانشگاههای پاریس ندارد. این موضوع در هنگام انتخاب شغل و مصاحبه هم هیچ تاثیری بر نظر مثبت کارفرما ندارد.
اما تیپ سوم پذیرش در دانشگاه،  کنکور با سبک و سیاق ایرانی است.در این جا هم سطح دانشگاهها متفاوت است و هم نوع برگزاری آزمون.هر دوی این مسائل دست به دست هم داده اند تا کنکور در ایران سدی بزرگ قلمداد شود و به واسطه ی آن موسسات بزرگ و کوچکی برای هل دادن داوطلب به سوی دانشگاههای مطرح ایجاد شود.سهمیه ها هم که جای خودشان را دارند.
یکی از موانع بزرگ در برداشته شدن کنکور هم به گفته ی بسیاری از صاحب نظران همین مافیای کنکور هستند. موسسات بزرگی که با حجم تراکنش مالی بالا تبدیل به قدرت تصمیم گیرنده و دست کم تاثیر گذار در تصمیمات وزارت علوم شده اند.
البته به نظر می رسد با برداشته شدن کنکور هم روش های دیگر لابی گری برای پذیرش ایجاد شود.
به نظرنویسنده ی این مطلب تنها راه رهایی از بی عدالتی تحصیلی در ایران یکپارچه سازی دانشگاههاست.کاری که بسیاری از کشورهای جهان انجام داده اند و بسیار نیز موفق بوده است.در خصوص رشته های پرطرفدار نظیر پزشکی نیز راه حل  های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها آزمون داخلی است و دیگری ایجاد اشتغال برای سایر رشته ها؛  اگرچه جوانانی که با هزار زحمت وارد این رشته شده اند هم در این اوضاع اسفناک بیکارند.
در هر صورت ایجاد یک نظام موزون علمی در کشور نیازمند تغییرات بسیار گسترده در این زمینه است.
اما با شروع موج دوم کرونا پیش بینی می شد که کنکور سال 99 لغو شود،اینطور که پیداست، کنکور حالا حالاها حذف شدنی نیست.روز گذشته مسئولان وزارت علوم خبر از تعویق زمان برگزاری کنکور را دادند.این موضوع بیشتر بخاطر عدم آمادگی محل های برگزاری این آزمون بوده است و کنکور بزودی برگزار خواهد شد.داوطلب بیمار و غیر بیمار، مراقب بیمار و غیر بیمار همگی باید در کنار هم از این غول بزرگ عبور کنند.
و کلام آخر اینکه علی رغم تمام واقع بینی ها امیدواریم که با برگزاری کنکور، آمار ابتلا به این بیماری افزایش نیابد.
همواره سلامت و پایدار باشید.
  • مرجع :https://www.mapstar.net/
  • برچسب ها : تب داغ کنکور و کرونا

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

  •