اعتراض مادر رومینا اشرفی به رای صادره دادگاه

 • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

 • #
 • #
 • #
نمایش برترین مقاله ها و اخبار داغ سلبریتی ها...کلیک کنید

اعتراض مادر رومینا اشرفی به رای صادره دادگاه

پرونده ی رومینا اشرفی نوجوان 13 ساله ای  که به خاطر مسائل ناموسی توسط پدرش کشته شد این بار نیز خبر ساز شد.
این ماجرا که در اویل خرداد ماه سال 99 به وقوع پیوست، واکنش های بسیاری را بر انگیخت، قرار بر این بود که این پرونده به صورت ویژه در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد، اما بر خلاف وعده ی مسئولین امر، دادگاه با رایی مبنی بر حبس قاتل به مدت 9 سال و 2 سال حبس برای بهمن خاوری (پسری که رومینا با او فرار کرده بود) خاتمه یافت.
رعنا دشتی مادر رومینا اشرفی اما به این حکم اعتراض دارد او در مصاحبه ای گفته است که پس از 15 سال زندگی مشترک، هیچ علاقه ای به ادامه ی زندگی با همسرش که این بلا را بر سر او و دخترش آورده است ندارد او شدیدا  نگران جان خود و پسر کوچکش است.
او اضافه کرد در همین مدت کوتاه بارها توسط خانواده ی همسرش مورد تهدید قرار گرفته است و با اینکه صلاحیت نگهداری از پسرش را ندارند به زور می خواهند فرزندش را از او بگیرند.
مادر رومینا معتقد است که اگر همسرش قصاص نشود باید تبعید و یا حبس ابد شود زیرا او و پسرش به هیچ وجه امنیت جانی ندارند و به محض آزادی، جانشان در معرض خطر است.
مادر رومینا همچنین اضافه کرده است که بهمن خاوری هم تنها به دو سال حبس محکوم شده است و این برای کسی که همه ی بلاها زیر سر اوست خیلی ناچیز است.
رعنا دشتی این روزها مصرانه پیگیر تجدید نظر خواهی در دیوان عالی کشور است.
پیشتر اما مقامات، این قتل را نمونه ای آشکار از نقض حقوق کودک اعلام کرده و گفته بودند که مطابق ماده ی 5 قانون حمایت از کودک و نوجوان به عنوان مدعی العموم در این پرونده وارد عمل می شوند...
اما با رای صادره معلوم شد که اینطور نشده است...
این ها همه در حالیست که رعنا دشتی قبلا توسط خانواده ی همسرش برای اعلام رضایت و گذشت از او مورد تهدید واقع شده بود.
در جریان دادگاه و بنا بر صحبت های  قاتل،مشخص شد که  او پیشتر درباره ی این قتل تحقیقاتی داشته است و می دانسته که در صورت کشتن دخترش محکوم به قصاص نخواهد شد...
طبق گفته ی برخی منابع، او پس از مشورت با شوهر خواهرش که وکیل دادگستری است و با اطلاع از اینکه در قانون مجازات اسلامی ولی دم قصاص نمی شود ، رومینا را با داس به قتل رسانید.
به گفته ی وکیل مادر رومینا، رئیس دادگاه از رضا اشرفی پرسید: « اگر تو معتقد بودی ناموست لکه دار شده، چرا بهمن خاوری را نکشتی؟...آیا این رفتار یک پدر با فرزندش است؟»
رضا اشرفی در پاسخ می گوید:« اگر بهمن را می کشتم قصاص می شدم.»
اما سوال اینجاست، پدری که می تواند فرزند خود را با برنامه ای از قبل تعیین شده بکشد چگونه همسر و فرزند دیگرش مصون می مانند؟
چه تضمینی وجود دارد که این مادر و پسر پس از آزادی قاتل روی آرامش را ببینند؟
به نظر می رسد خلا های قانونی که در این پرونده موجود است موجب رفتارهای نا بهنجار بعدی شود که مسئول مستقیم آن این بار قانون و مجریان آن هستند .

مروری بر آنچه گذشت
رومینا اشرفی متولد مرداد ماه 1385 در یکی از روستاهای بخش حویق شهرستان تالش است.او پیش از مرگ به علت مخالفت خانواده با ازدواجش ، به همراه دوست پسر خود که اهل سنت بود، فرار کرد.اما پس از مدتی پلیس آن ها را دستگیر کرده و علی رغم میلش به خانه برگردانده شد.
به گفته ی افراد محلی ، رومینا به علت ترس از جانش و آشنایی با خلقیات پدر، تمایلی به بازگشت به خانه نداشته اما پلیس طبق قوانین او را به خانواده تحویل می دهد.
در یکم خرداد ماه سال 1399 پدرش ابتدا سعی کرد او را خفه کند اما موفق نشد و پس از آن سر او را با داس برید.
به گفته ی یکی از مقامات دادگستری گیلان، پدر رومینا بلافاصله پس از قتل، پشیمان شده و از دیگران تقاضای کمک می کرد اما اقوام رومینا می گویند: رضا اشرفی داس خونی در دست و درحالی که بخشی از موهای رومینا را بالا گرفته بود می گفت: «غیرت من را ببینید که بچه ی خودم را کشته ام»
به راستی رومینا را تنها پدرش نکشت او را همه ی تفکرات متحجرانه ی مردان سرزمینش کشت...


 • مرجع :https://www.mapstar.net/
 • برچسب ها : اعتراض مادر رومینا اشرفی به رای صادره دادگاه

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
 • دیدگاه شما

 •  

 • #

  نازی

  ممنون

  1399/08/08