مروری بر تاریخچه کنسول های بازی

 • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

 • #
 • #
 • #
جهت نمایش برترین فروشگاههای موبایل در سراسر کشور کلیک کنید

مروری بر تاریخچه کنسول های بازی


اگر از طرفداران پر و پا قرص کنسول های بازی هستید ، شاید برای شما جالب باشد که چگونه اولین کنسول های بازی به وجود آمدند ، کنسول هایی که امروزه طرفداران بسیار زیادی از تمامی سنین خصوصا جوان تر ها دارد و حتی باعث شدند عده ای با خرید چند کنسول بازی ، کسب و کاری راه بیندازند و در ساعاتی از روز نوجوان ها یا جوان ها را دور هم جمع کنند .
کنسول های بازی مثل هر وسیله دیگر ، قبل از این که به وجود بیایند ، تنها یک ایده بودند که مدت زمان نسبتا زیادی طول کشید تا این ایده محقق شود . ایده کنسول های بازی خانگی در سال  ۱۹۵۱ توسط Ralp H. Baer  مطرح شد  ، پیش از آن کنسول های بازی که متصل به رایانه های بزرگی بودند وجود داشت اما جای کنسول های بازی خانگی در این بین خالی بود ، چند سال وقت نیاز بود تا بتوان کنسول های بازی درست کرد که خانگی باشند و دیگر برای بازی نیاز به متصل شدن به رایانه های بزرگ نباشد ، تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۷۲ اولین کنسول بازی خانگی توسط اودیسه ساخته شد کنسولی به نامOdyssey  Magnavox، حال دیگر می شد کنسول بازی را به تلویزیون متصل کرد و ساعت ها بازی کرد . اما هنوز بازی های زیادی به وجود نیامده بود و شاید این امر ، همان نکته خسته کننده ماجرا بود ، اولین بازی که میشد با این کنسول های خانگی کرد ، بازی پینگ پونگ  بود ، اما اگر همین طور ادامه پیدا میکرد و تنها میشد با این کنسول ها یک بازی کرد ، باعث سقوط و شکست کنسول های بازی میشد ، بنابراین بعد از گذشت حدود سه سال Odyssey100 وارد بازار شد به همراه یک خبر خوب برای علاقمندان کنسول های بازی ، خبری خوب به اندازه یک بازی جدید . 
حال میشد با کنسول های بازی دو بازی پینگ پونگ و هاکی را بازی کرد . اما نکته مهم این بود که کیف بازی هایی از این قبیل به این است که چند نفر بتوانند با هم و همزمان با کنسول های بازی ، بازی کنند . همین یک ایده بود برای ساخت کنسول های Odyssey200 که حال با در دست داشتن این کنسول ها میشد حتی چهار نفر همزمان با هم بازی کنند و لذت ببرند . اما قطعا سازندگان کنسول ها برای یک هدف دست به چنین کاری نزدند بلکه قصد داشتند با یک تیر دو نشان بزنند و همین امر باعث شد همراه با این کنسول بازی smash نیز منتشر شود .وقتی سایر شرکت ها دیدند که کمپانی Atari تا این حد موفق بوده و قطعا نیز آینده درخشانی خواهد داشت ، تصمیم گرفتند تا تبدیل به رقیبانی سر سخت برای این کمپانی شوند .
اولین کمپانی که دست به رقابت با کمپانی Atari زد ، کمپانی Fairchild بود ، که کودکان را به عنوان مخاطبان خود انتخاب کرد . اما شاید دیگر کمپانی ها از غرور کمپانی Atari استفاده کردند و محصولات خود را بهتر و به روز تر ارائه دادند ، چرا که تمامی این کنسول ها دارای کارتریج بودند که پس از مدتی که حافظه آنها پر میشد باید میبردند و آن را خالی می کردند ، اما کسی برد میکرد در این زمان که کاری میکرد حافظه این دستگاه پاک نشود و همین امر باعث شد یک کمپانی به نام VES به این موفقیت دست پیدا کند ، موفقیتی که شرکت های مطرحی همچون Atari بعد از گذشت مدتی توانستند آن را کسب کنند . 
هر بازاری یک فراز و فرودی دارد ، یک نقطه اوج و یک نقطه شروع ، بازار داغ کنسول های بازی در سال ۱۹۷۷ افت شدیدی کرد که منجر شد در این بین کمپانی VES  تنها کمپانی مطرح در این بازار باشد . در تمامی بازار ها این افول ممکن است به چشم بخورد اما چیزی که مهم است دوباره متولد شدن و سرپا شدن است. که این سرپا شدن باعث به وجود آمدن کنسول های بازی بهتر و پیشرفته تری شد و همچنین باعث به وجود آمدن رقیبانی سر سخت در زمینه تولید کنسول های بازی.
 • مرجع :https://www.mapstar.net/
 • برچسب ها : مروری بر تاریخچه کنسول های بازی

تعداد نظرات ثبت شده :2 نظر

فرم ارسال نظر
 • دیدگاه شما

 •  

 • #

  شاهین

  من عاشق پلی استیشن هستم معرکست

  1399/05/09

 • #

  هدا

  چقدر زمان زود گذره

  1399/05/09