بررسی فرش زیبا و دلنشین چالشتر

  • اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی :

  • #
  • #
  • #
بررسی فرش زیبا و دلنشین چالشتری
 
از جمله مناطق قدیمی و فعال کشور عزیزمان ، در زمینه قالی بافی  روستای چالشتر  در نزدیکی ،  استان چهارمحال بختیاری ( شهرکرد ) ، است .  
همانطور که خود واقف بر این امر هستید ، از زمان های بسیار گذشته فرش بافی در این روستای زیبا ، جزء اصلی ترین فعالیت روستاییان بود و این فرش های زیبا با سبکی به نام چالشتری ، معروف شده بودند . نکته ای که باید در خصوص فرش چالشتری افزود این امر است که ، فرش های چالشتری به علت دارا بودن خصوصیات بی شماری ، از قبیل : تولید شدن از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب ، چله کشی شدن دقیق فرش ها ، استفاده کردن از رنگرزی های گیاهی با ثبات بسیار زیاد ، انتخاب نقشه های با اصالت و زیبا با رجزشمار هایی بین 32 تا 45 ، استفاده کردن از گره های متقارن در این فرش ، و عدم استفاده از گره های تقلبی و جفتی ، و .... از محبوبیت زیادی در بازار های داخلی و بین المللی ، برخوردار هستند .
فرش های چالشتری همچون دیگر فرش های موجود در بازار ، دارای طرح ها و رنگ های زیبایی همچون ، ترنج دار ( که اگر دو ترنج باشد گل فرنگ و اگر یک ترنج باشد ،  لندنی است ) ، خشتی ( جانوری ، پیاز ، ستون دار ، بید مجنون ، سرو ، چمن یه‌ور ، طاووس ، خشت انگور ) ، نقشه بی بی باف ، قابی ( قاب قوری ، سماوری ، کوزه ای ، بیضی ، حقه ای ، لوزی ) ، سرو و کاج ، گلدانی ، لچک و ترنج ، کف ساده ، گل مینا ، ترنج خربزه ای ، کلیل ترنج ، و ... می باشد . لازم به ذکر است که از میان طرح های بی شمار فرش چالشتری ، طرح خشتی به عنوان مهم ترین و پرطرفدار ترین طرح این فرش زیبا ، شناخته شده است . که این طرح خود دارای سه ترکیب زیبا با نام های ، خشتی غلط ، خشتی لوزی ، و در نهایت خشتی محراب ، می باشد . 
در خصوص ابعاد فرش های با کیفیت و زیبای چالشتری ، باید افزود که ابعاد این فرش ها  عموما دو زرع ، دوازده ، نه ، و در نهایت شش متر مربعی است که ، گاهی در اندازه های کوچک تر نیز بافته می شود . 
همانطور که در فوق نیز اشاره شد ، فرش های چالشتری کاملا به صورت طبیعی رنگرزی می شوند ، که از جمله پر کاربرد ترین و پر طرفدار ترین رنگ های موجود در این فرش ، می توان به لاکی سیر و روشن ، کرم و سفید ، آبی سیر و روشن ، قهوه ای ، سبز سیر و روشن ، و در نهایت به نارنجی ، اشاره کرد . البته لازم به ذکر است که در فرش چالشتری ، از چیزی حدود سی رنگ ( زرد کاهی ، قرمز ، کلیل ، نیلی سیر ، رنگ شتری ، آبی تخساری ، خاکی ، طوسی ، بادامی و ... ) استفاده می کنند . 
از جمله نگاره های رایج در این فرش ، می‌ توان به درخت کاج ، گل فرنگ ، درخت سرو ، بته ، آهو ، طوطی ، دست دلبر ، گوزن ، و ... اشاره کرد . 
در خصوص قیمت فرش های زیبا و مرغوب چالشتری باید افزود که ، تعیین قیمت این فرش ها رابطه مستقیمی با نوع طرح فرش که دارای طرحی ساده باشد یا پیچیده ،  ابعاد فرش ( که شش متری باشد یا بیشتر ) ، و نوسانات موجود در بازار ، و ... مواردی از این قبیل بستگی دارد . ولی در کل می توان گفت که فرش های چالشتری ، دارای قیمت نسبتا مقرون به صرفه ای می باشند .